Inne, Sport

Aleksandr Polivoda triumfatorem w Dzierżoniowie

W niedzielę 8 maja zwycięstwem Jiriego Polnickyego z ekipy Verva Activejet Team zakończył się ostatni trzeci etap CCC Tour – Grody Piastowskie długości 153 kilometrów z metą w Dzierżoniowie. Zwycięzcą całej imprezy został Ukrainiec Oleksandr Polivoda reprezentujący Kolss BDC Team.

grody 1

Ostatni etap wyścigu był zdecydowanie najtrudniejszy. Kolarze mieli do pokonania 5 górskich premii, w tym aż 3 pierwszej kategorii. Od początku etapu karty rozdawała grupa CCC Sprandi Polkowice. Pomarańczowi nadawali bardzo mocne tempo, mając na celu rozerwanie peletonu. Już na przełęczy Walimskiej grupa mocno się uszczupliła, co było bardzo na rękę podopiecznym Dariusza Miłka. Kolejne ciężkie podjazdy wyglądały identycznie. Efektem tego było bardzo mocne porwanie stawki. W czołowej grupie utrzymało się osiemnastu kolarzy, wśród których był wciąż będący w doskonałej formie lider po dwóch wcześniejszych etapach Oleksandr Polivoda. Taki układ nie podobał się pozostałym polskim ekipom. Na wprowadzenie zamieszania zdecydowali się Adam Stachowiak (Verva ActiveJet Team) i Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji), którzy zaatakowali z grupki liderów. Momentami ich przewaga wynosiła ponad minutę, lecz na ostatniej pętli wokół Dzierżoniowa, ich atak został skasowany. Ostatecznie na metę wpadła 18-osobowa grupa najmocniejszych kolarzy, z których najszybszy okazał się Jiri Polnicky. Czech na kresce wyprzedził Holendra Jaspera Hamelinka (Team Metec TKM) i Dariusza Batka (Wibatech Fuji). Koszulkę lidera obronił Oleksandr Polivoda, który tym samym został zwycięzcą całej imprezy.

grody

Ostatni etap Grodów był niezwykle ciekawy, a akcji nie brakowało od samego startu aż do mety. Kilka górskich premii redukowało peleton z kilometra na kilometr. Największa selekcja nastąpiła na podjeździe pod Srebrną Górę w połowie etapu. Na czele zostało 18 kolarzy, w tym Adam Stachowiak i Jiri Polnicky z VERVA Activejet Team. W czołówce pracowali kolarze CCC Polsat Polkowice, którzy mieli aż czterech swoich przedstawicieli. Po zjeździe na płaski teren i rundy w Dzierżoniowie rozpoczęły się kolejne ataki. Bardzo czujny był lider wyścigu Polivoda. Po kilkunastu próbach, w końcu odskoczył Stachowiak. Kolarz Vervy długo jechał samotnie, aż do niego przeskoczył Marek Rutkiewicz. Duet zaczął zgodnie pracować i wypracował ponad minutową przewagę. Do pracy zabrali się kolarze CCC i Kolss BDC wraz z liderem. Dwójka śmiałków uciekała ponad 30 kilometrów, ale na ostatniej górskiej premii zostali wchłonięci.

Kolejne ataki rozerwały czołówkę na dwie grupy, ale za zjazdem wszystko ponownie się zjechało. Na ostatnich kilometrach pewny zwycięstwa w wyścigu mógł być Polivoda, a reszta zawodników walczyła już o etap. Najszybszy na finiszu był Jiri Polnicky, który zakończył wyścig na trzecim stopniu podium w klasyfikacji generalnej. Najlepszy Polak etapu – Dariusz Batek zajął trzecie miejsce. Kolarz ekipy Wibatech Fuji okazał się także najlepszym biało-czerwonym całego wyścigu, kończąc go na czwartej pozycji. W klasyfikacji drużynowej triumfowała ukraińska grupa Kolls-BDC Team przed polską grupą zawodową Verva Activejet Team i holenderską Team Metec TKM.

16 maja 2016

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *