Aktualności, Dzierżoniów, Polityka

Bezpłatne badanie słuchu w Dzierżoniowie, Ziębicach i Świdnicy

Problem z niedosłuchem coraz częściej dotyczy ludzi młodych i dzieci. Jeśli zauważyłeś, że ktoś z Twoich biskich, coraz głośniej słucha telewizora czy ma problemy ze zrozumieniem, co nie niego mówisz, nie trać czasu i skorzystaj z pomocy specjalistów z TJaudio. Rozmowa z Agnieszką Czop – pracownikiem firmy TJaudio.

Dlaczego niedosłuch trzeba leczyć i czy dotyczy on tylko osób starszych?
Od wielu lat niedosłuch traktowany jest jest jako choroba społeczna. Nie tylko seniorzy borykają się z tą chorobą. Problem z niedosłuchem mają również osoby młode i dzieci. Pacjenci niepotrzebnie odkładają leczenie niedosłuchu, uważając, że ten problem dotyczy tylko ich samych. To niestety działa na ich niekorzyść. Ubytek słuchu może wpływać na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, zaburzenia pamięci, koncentracji, a także może powodować wycofywanie się z życia społecznego, zmęczenie, napięcie oraz stres. W niektórych przypadkach może prowadzić do depresji.

Co jest przyczyną pogorszenia słuchu?
Najczęstszym z diagnozowanych przyczyn pogorszenia słuchu jest naturalny proces starzenia. To tzw. głuchota starcza, przebywanie w nadmiernym hałasie, przebyte infekcje lub choroby, np. zapalenie opon mózgowych, urazy głowy lub uszu, wady wrodzone bądź uwarunkowania genetyczne. Kolejnym z powodów pogorszenia się słuchu jest chemioterapia, naświetlania i stosowanie leków ototoksycznych.

Gdzie mieszczą się Państwa biura i jak wygląda pierwsza wizyta?
TJaudio Sp. z o.o. powstała w 2008 roku. Obecnie posiadamy ponad 70 gabinetów protetyki słuchu na terenie całej Polski. Od trzech lat jesteśmy także w Dzierżoniowie, przy ul. Mikołaja Kopernika 11h. Gabinet jest obsługiwany przez dyplomowanego protetyka słuchu we wtorki, w godzinach 12:00-16:00, a także w środy, czwartki i piątki w godzinach 8:00-16:00. W poniedziałki od 9:00-11:00 przyjmujemy w przychodni w Ziębicach przy ul. Wąskiej 15/17, a we wtorki od 9:00-11:00 w przychodni w Świdnicy przy ul. M. Konopnickiej 4.
Do gabinetu możemy przyjść jeszcze przed konsultacją u specjalisty laryngologa. Następnie, po akceptacji zlecenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia wracamy, aby dopasować odpowiedni aparat słuchowy. Po wywiadzie dotyczącym stanu zdrowia i słuchu, dokonujemy szczegółowego badania słuchu. Pozwala to stwierdzić protetykowi, jak głęboki jest ubytek słuchu, jaki jest jego rodzaj i czy aparaty słuchowe będą mogły pomóc. Badanie nie jest związane z koniecznością wyboru aparatu. Decyzję o zakupie można podjąć w dowolnym momencie. Nasi specjaliści zawsze chętnie pomogą w wyborze najlepszego aparatu. Co istotne, po jego zakupie, przez 5 lat z naszej strony obowiązuje opieka audioprotetyczną.

Jak działa aparat słuchowy?
Aparaty słuchowe zwiększają głośność dźwięków, a także daje możliwość rozróżniania dźwięków na tle innych, co znakomicie poprawia zrozumienie mowy. Jesteśmy w stanie dobrać aparaty słuchowe we wszystkich stopniach niedosłuchu. Obecnie urządzenia zapewniają lepszą jakość dźwięków, są wygodniejsze i wyposażone w wiele udogodnień.

A jeśli chodzi o koszty?
Cena aparatów słuchowych na rynku waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Od specjalisty laryngologa, lub audiologa otrzymujemy zlecenie, które należy poświadczyć w oddziale NFZ, do którego należymy. Możemy też wysłać je pocztą. Raz na 5 lat osoby ubezpieczone powyżej 26. roku życia (w tym emeryci i renciści) mają prawo do refundacji zakupu aparatu słuchowego. Przy niedosłuchu obustronnym fundusz dopłaca do dwóch aparatów. Refundacja obejmuje osoby, których niedosłuch przekroczy wartość 40 decybeli. Refundacja dla dzieci i dorosłych do 26. roku życia obowiązuje co 3 lata. Osoby posiadający grupę inwalidzką mogą skorzystać z dodatkowego dofinansowania ze środków PEFRON. W celu otrzymania dofinansowania, należy złożyć odpowiednie dokumenty do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dofinansowanie to jest przeznaczone dla osób, które nie przekraczają progu finansowego wyznaczonego przez PCPR.

Chyba nie ulega żadnym wątpliwościom, że warto zakupić aparat zamiast pogłębiać dalej wadę słuchu?
Mimo coraz to nowszych rozwiązań technologicznych ludzie wstydzą się noszenia aparatów słuchowych, tak jak dawniej wiele osób wstydziło się nosić okulary. Niedosłyszący nie dość, że nie słyszą, to rezygnują jeszcze ze stymulacji pracy ucha i kory mózgowej. Niedosłuch może bezpośrednio wpłynąć na osoby z najbliższego otoczenia. Bliscy odnoszą wrażenie, że ich nie słuchasz, zwracają uwagę, że za głośno ustawiasz telewizor i stwierdzają, że rozmowy z Tobą są coraz bardziej uciążliwe. Nie czekaj dłużej, tylko zadzwoń do nas, pod numer telefonu: 793-100-067 i umów się na bezpłatne badanie. Przyjmujemy po wcześniejszej rejestracji. Zrobimy badanie słuchu i doradzimy o dalszych krokach.
Dziękuję za rozmowę.

artykuł ekspercki

1 października 2019

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *