Dzierżoniów, Fotogaleria, Kultura, Powiat, Ważne!

Buriacja – słoneczna kraina nad Bajkałem

Klub Podróżnika w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odwiedzili wyjątkowi goście: Maria i Giennadij Iwanow z odległej o 8 tysięcy km Buriacji. Niewiele wiemy o położonej nad Bajkałem Republice Buriackiej, a tam od czasów zsyłek na Syberię… nadal żyje język polski! Dzięki działalności Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”.

– Do Buriacji Polacy trafiali na zesłanie, ja pojechałam tam z miłością. Czuję się Buriatką – podkreślała drobniutka blondynka Maria Iwanow . Giennadija poznała podczas studiów w Leningradzie. Od 35 lat mieszka z mężem w Buriacji, jest honorowym prezesem Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” i zasłużonym pracownikiem kultury Republiki Buriacja, a we wszystkich działaniach wspiera ją mąż Giennadij Iwanow, który – choć jest Buriatem – zaznacza, że jego babcia pochodziła z … Polski. Mimo że Polacy, najczęściej potomkowie zesłańców, stanowią niewielką grupę wśród miejscowej społeczności, rozbrzmiewa tu język polski. Szkoła Języka i Kultury Polskiej, realizacja projektu dla młodzieży polonijnej z udziałem jej rówieśników z Polski, wizyta Krzysztofa Zanussiego, który w Ułan Ude wystawił swoją sztukę, przyjazd Teatru Ludowego z Krakowa – to tylko niektóre przykłady szerzenia kultury polskiej nad Bajkałem. A my tak mało wiemy o Buriacji! Maria i Giennadij Iwanow przygotowali niezapomnianą prezentację Republiki Buriackiej, dzięki czemu słuchacze mogli poznać ten przepiękny kraj oraz obyczaje, religie i tradycje jego mieszkańców.

Buriacja zajmuje obszar większy niż Polska, ale gęstość zaludnienia jest bardzo mała – 3 osoby na km/2. Buriaci, naród pochodzenia mongolskiego, stanowią ok. 25% ludności, i jest ich zaledwie pół miliona. Wyróżniają się jednak bogatą kulturą oraz gościnnością. Giennadij Iwanow przybył na spotkanie w przepięknym stroju jednego z czterech buriackich plemion i omówił,  często ocierające się o magię, jego elementy. Magia i rytuały szamańskie obecne są w codziennym życiu. Szamanizm, jedna z wyznawanych religii, zakłada m.in. kultywowanie miejsc świętych – do takich należą bajkalska wyspa Olchon i półwysep Święty Nos, ale także idole – drzewa, na których zawiesza się kolorowe wstążki. Poznaliśmy też rytuał oczyszczania poprzez trzykrotne okadzanie dymem i dowiedzieliśmy się, że szamani powoływani do swej roli pełnią rolę łączników pomiędzy światem ziemskim i duchowym. – W  świętych miejscach trzeba się zatrzymać i poprosić, aby Bajkał nas przyjął, a droga była bezpieczna – wyjaśniała Maria Iwanow. – Bajkał należący do najstarszych jezior, nazywany świętym morzem, jest sercem Buriacji, na terenie której znajduje się 60% linii brzegowej. Do tego najgłębszego i najczystszego jeziora wpada 336 rzek, a wypływa tylko jedna Angara. Jezioro zamarza zimą tak, że po lodzie można jeździć samochodem, odbywają się też zawody sportowe – Justyna Kowalczyk zwyciężyła tu w biegu na nartach na dystansie 50 km. Mimo mroźnych zim, Buriacja jest nazywana słoneczną republiką, ponieważ słońce świeci przez 1800-2200 godzin w roku – podobnie jak nad Morzem Czarnym!  W jego promieniach na wyspie wygrzewają się foki. Przejazd trasą Kolei Transsyberyjskiej prowadzącą nad samym brzegiem akwenu dostarcza, jak zapewniali prelegenci, niezapomnianych wrażeń. Na slajdach oglądaliśmy wręcz bajkowe widoki, nie tylko jeziora, ale też górskiej tajgi dominującej w krajobrazie Buriacji. Ogromne wrażenie robią syberyjskie cedry, żyjące do 800 lat. Giennadij Iwanow wspomniał też o mieszkańcach tajgi – przede wszystkim sobolach, z których futro jest niezwykle cenne – jedna skórka kosztuje nawet 2,5 tys. dolarów.

Stolica Ułan Ude liczy niecałe pół miliona mieszkańców, jednak znajduje się tu mnóstwo instytucji kulturalnych: ogółem 5 teatrów, w tym Buriacki Teatr Dramatyczny (jedyny na świecie), Teatr Opery i Baletu, 15 szkół muzycznych, Etnograficzne Muzeum Narodów Zabajkala zajmujące 37 hektarów, Muzeum Miejskie. Odnaleźć można także świątynie różnych wyznań – wszak Buriację zamieszkuje wiele narodów – obok szamanizmu największą liczbę wyznawców ma prawosławie i buddyzm. I na koniec ciekawostka – wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa monument – głowa Lenina o wysokości 14 metrów.

Fascynujące miejsca, przepiękne krajobrazy, bogactwo kultur Buriacji przybliżyli nam wyjątkowi goście Klubu Podróżnika. Przyjechali ze słonecznej republiki do… Sycowa na Charytatywny Koncert Kresowy, i tam właśnie dyrektor biblioteki Jadwiga Horanin poznała i zaprosiła do Dzierżoniowa ambasadorów naszej kultury nad Bajkałem.

Teresa Rodak

30 października 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *