Dzierżoniów, Fotogaleria, Kultura, Ważne!

Dzierżoniowskie radio gra

Filia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w ramach miejskiego projektu „Diora” realizuje własny, ciekawy program „Dzierżoniowskie radio gra” skierowany do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Inicjatorką przedsięwzięcia jest bibliotekarka Dorota Kucharska.

W galerii biblioteki na ul. Sikorskiego ustawiono dziesiątki eksponatów z Muzeum Góry Sowie w Kamionkach, a jest to jedynie niewielka część zbiorów obejmujących kilka tysięcy przedmiotów. Stanowią one świadectwo bogatej kultury materialnej naszego regionu. Obok rzeczy codziennego użytku znalazły się militaria, a najwięcej miejsca poświęcono eksponatom związanym z działalnością „Diory”. Na bibliotecznych ścianach rozmieszczono stronice z różnych numerów gazety „Diora” – czasopisma Samorządu Robotniczego w zakładach. W taką przestrzeń wkraczają dzieci. – Program „Dzierżoniowskie radio gra” realizujemy w dwóch etapach: w maju odbywały się spotkania z przedszkolakami i uczniami klas 1-3 szkół podstawowych, w październiku projekt skierowany jest do uczniów klas 4-7. Ogłosiliśmy także konkurs plastyczny – zadaniem młodszych dzieci było wykonanie rysunków, natomiast starszych – makiety radia – wyjaśnia inicjatorka programu Dorota Kucharska. – Naszym celem jest przybliżenie najmłodszym historii miasta i jego okolic, zapoznanie z  działalnością ZR „Diora”, zaprezentowanie kultury całego regionu oraz pobudzenie pasji odkrywania interesujących faktów i pamiątek. Realizacja zadania stała się możliwa dzięki zaangażowaniu pracowników biblioteki i uprzejmości właściciela Muzeum Góry Sowie w Kamionkach. – Muzeum powstało z myślą głównie o przyszłym pokoleniu, aby miało ono skąd czerpać wiedzę na temat życia naszych przodków, problemów, z jakimi się borykali, urządzeń, maszyn i narzędzi przez nich wykorzystywanych – informuje Józef Przeorek, kolekcjoner, założyciel i właściciel obiektu.

Tym razem w „muzealnej lekcji” biorą udział uczniowie kl. 4a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie. Początkowo trochę onieśmieleni zasiadają na krzesełkach, ale z zaciekawianiem spoglądają na eksponaty. Zajęcia prowadzi Zdzisław Maciejewski – pieszycki poeta, prozaik, dokumentalista i kolekcjoner, który od pierwszej chwili nawiązuje z uczniami znakomity kontakt. Nie ma tu miejsca na nudnawy wykład – prezentacja  wystawionych przedmiotów związana jest z żywym dialogiem. Oczywiście najpierw dzieci oglądają radioodbiorniki produkowane w „Diorze”. Jak działa radio? Co to są fale radiowe? Dlaczego pierwszy radioodbiornik nazywał się „Pionier”? Szybko padają pytania i odpowiedzi. A potem każdy może przymierzyć czapkę diorowskiego kapelmistrza i za pomocą batuty spróbować dyrygowania „orkiestrą” złożoną z kolegów. Kolej na poznanie przedmiotów codziennego użytku z muzealnej kolekcji. Nie spoczywają w gablotkach – można brać je do ręki, sprawdzać ich działanie! Zdzisław Maciejewski demonstruje te, które są nieznane uczniom, tłumaczy przeznaczenie, odpowiada równocześnie na kilka pytań, bo każdy chce wiedzieć wszystko natychmiast. Lekcja mija w okamgnieniu. Uśmiechnięte twarze dzieci niechętnie opuszczających bibliotekę świadczą o tym, że przygotowany program doskonale wpisuje się w hasło „Dzierżoniów nastraja pozytywnie”.

Teresa Rodak

3 listopada 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *