Dzierżoniów, Ważne!

Energia słońca w dzierżoniowskich domach

Mamy 1 279 250 zł. Z tych pieniędzy mieszkańcy Dzierżoniowa będą otrzymywać dofinansowanie w wysokości 85% na nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. Zapewnią one ekologiczną energię w domach jednorodzinnych.

Group of solar panels on a blue sky with clouds and sun rays - Concept of solar energy

Zdobyte przez miasto pieniądze są efektem współdziałania dolnośląskich samorządów i  Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość z siedzibą w Świdnicy (lider projektu). To jedna z trzech ofert złożonych do dolnośląskiego konkursu, która otrzymała dofinansowanie. O zewnętrze środki na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych ubiegały się 24 podmioty.

Wartość całego projektu to prawie 24,5 mln zł, a łączne dofinansowane sięga ponad 20 mln zł. Oprócz Dzierżoniowa uczestniczy w nim 13 dolnośląskich samorządów, m.in. Gmina Dzierżoniów i Pieszyce. Dla każdego partnera przewidziano montaż około 43 instalacji fotowoltaicznych.

Nabór wniosków dla mieszkańców Dzierżoniowa planowany jest w ostatnim kwartale tego roku. Wszystkie szczegóły związane z udzielaniem dofinansowania będą znane we wrześniu tego roku.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, do produkcji której potrzebne jest światło dzienne. Podstawowym elementem domowej instalacji fotowoltaicznej jest panel fotowoltaiczny (nie mylić z panelem solarnym do podgrzewania wody), montowany najczęściej na dachu budynku. Każda kilowatogodzina prądu wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną, oszczędza tyle samo energii w elektrowni konwencjonalnej. Dzięki obniżce cen ogniw inwestowanie w małe systemy fotowoltaiczne wspomagające zasilanie w domach jednorodzinnych staje się coraz popularniejsze.

fot + info – UM Dzierżoniów

6 czerwca 2017

O autorze

Kamila


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *