Bielawa, Fotogaleria, Polecamy

III Międzynarodowy Turniej Mahjonga

Weekend z Mahjongiem 29-30 lipca obejmował zarówno Międzynarodowy Turniej, w którym grało 40 osób z ośmiu krajów, jak i warsztaty oraz wykłady prowadzone przez Daina Chiba – Japończyka mieszkającego w Anglii, autora bestsellerowego podręcznika dla pasjonatów gry. Organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie i Klub Mahjonga, który prowadzi Marek Wakuluk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mycie Kamieni, Budowa Muru, Zakopany Skarb, Bramy Niebios, Cesarski Nefryt, Czou bez punktów, Wyławianie Księżyca z Dna Morza – to tylko nieliczne przykłady terminologii Mahjonga, gry logicznej, której kolebką są Chiny w czasach dynastii Quing (połowa XIX w.). Nie ma tu jednego zestawu zasad gry – są wersje chińskie, japońskie, brytyjskie i inne. Gra przeznaczona jest dla czterech osób, wykorzystuje się w niej zestaw 144 kamieni podobnych do stosowanych w grze w domino, ale podzielonych na grupy, podobnie jak kolory w kartach, jednak tworzące zupełnie inne konfiguracje np. Smoki, Wiatry, Kwiaty, Pory Roku. – Reguły postrzegane jako całość są skomplikowane, ale wdrażanie ich po kolei to bezbolesny proces – wyjaśnia Marek Wakuluk, prezes bielawskiego Klubu Mahjonga działającego od 2012 roku. Podobną opinię ma Miłosz Meller, który przyjechał z Poznania, a po raz pierwszy tajniki gry poznał za pośrednictwem Internetu: – Aby wygrać, trzeba zebrać 3 identyczne albo w tym samym kolorze układy i parę. Jest lista, według której wylicza się punkty. Marek Wakuluk uważa, że w grze potrzebny jest łut szczęścia, ale na dłuższą metę na wyniki przede wszystkim wpływają umiejętności gracza. Zawodników turnieju, jak co roku, dopinguje Małgorzata Greiner, zastępca burmistrza Bielawy: – Jeszcze nie gram w Mahjonga, ale zamierzam się nauczyć. Na turniejach panuje wspaniała atmosfera, a uczestnicy to pasjonaci rozrywek umysłowych.

III Międzynarodowy Turniej Mahjonga zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Inwest-Park. Nad całością sprawowała pieczę Urszula Ubych, dyrektor bielawskiej biblioteki. Do rozgrywek przystąpiło 40 uczestników z: Polski, Niemiec, Holandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy i Japonii. 10 stolików, przy każdym czterech graczy, miejsca wcześniej wybrane losowo, do rozegrania 5 partii po ok. 1,5 godziny każda. Maksymalne skupienie, ale i wspaniała intelektualna rozrywka. I po długich zmaganiach poznajemy zwycięzców. Największą ilość punktów zdobyła bielawianka Justyna Rak, następne równorzędne miejsca zajęli: Daina Chiba, Yanny van der Meer i Dymytro Lienko. Kolejny dzień przeznaczony został na wykłady i warsztaty – prowadził je Daina Chiba – autor podręcznika dla pasjonatów gry.

Grasz w Mahjonga? Jeszcze nie? Zajęcia prowadzone przez Marka Wakuluka – prezesa klubu, a zarazem instruktora, dla którego gra nie ma żadnych tajemnic, odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej: podczas wakacji codziennie (oprócz czwartków i dni wolnych od pracy) w godz. 15-17, natomiast od września w poniedziałki i piątki w godz. 16-19. Za rok kolejny turniej. Zagrasz?

Teresa Rodak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9 sierpnia 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *