Kultura, Ważne!, Zapowiedzi

Jazzowy Pegazz, Winylowe Czwartki i Komeda – Geniusz jazzu (27 i 28 stycznia)

Niezwykle interesującą imprezę jazzową przygotowuje dla mieszkańców powiatu Dzierżoniowski Ośrodek Kultury przy współpracy z działającym od niedawna przy ośrodku Stowarzyszeniem Jazzowy Pegazz. Już 27 i 28 stycznia odbędzie się inauguracja działalności Stowarzyszenia i „Jazzowych czwartków na winylu”, a wszystko to w otoczce muzyki Krzysztofa Komedy.

jazz

Dlaczego Komeda? Bo czytelnicy Jazz Forum uznali go muzykiem 50-lecia, a jego płytę „Astigmatic” – Polskim Jazz Top Wszech Czasów. Dlatego czwartkowe spotkanie przerodziło się w dwudniową imprezę, na której nie będzie można się nudzić. Nawet osoby niezainteresowane jazzem znajdą coś dla siebie.

Pierwszego dnia, czyli w środę 27 stycznia spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w holu Kinoteatru Zbyszek. Nim wszyscy przejdą na salę kinową zostanie otwarta wystawa składająca się z fotogramów z artystycznego życia Krzysztofa Komedy. Fotogramy udostępnił z rodzinnych zbiorów Tomasz Lach, syn żony artysty Zofii Komedowej-Trzcińskiej z pierwszego małżeństwa. Po obejrzeniu zdjęć przybyli będą mogli obejrzeć film w reżyserii Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje”. Do tego obrazu muzykę napisał właśnie Krzysztof Komeda. Film pochodzi z 1960 roku, a zagrali w nim m.in.: Tadeusz Łomnicki, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski, Roman Polański i sam Krzysztof Komeda, choć nie wymieniony w czołówce.

Drugiego dnia także nie zabraknie atrakcji. Tym razem organizatorzy zapraszają do Jazz Caffe Pegaz o godz. 19.00. Wieczór rozpocznie projekcja filmu dokumentalnego „Komeda, Komeda” z 2012 roku Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk (scenariusz, reżyseria), w którym autorka prezentuje wszystkie etapy życia kompozytora. – Niestety, w filmie zabrakło informacji o krótkim epizodzie w życiu Komedy, ale niezwykle ważnym. W latach 1946-1947 Mieczysław Trzciński, ojciec Krzysztofa był dyrektorem wałbrzyskiego oddziału NBP i wraz z rodziną mieszkał nad bankiem w Wałbrzychu. Tam zakupił radio, w którym Krzysztof pierwszy raz usłyszał jazz i zafascynował się nim. Tam też ojciec kupił mu pianono, które służyło mu, aż do wyjazdu do Stanów. Obecnie ma je jego siostra – mówi prezes Stowarzyszenia Jazzowy Pegazz Mateusz Cegiełka.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Tomaszem Lachem, prezesem Stowarzyszenia Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy oraz promocja książek „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niżyński” T. Lacha i „Nietakty. Mój czas. Mój jazz” Z. Komedowej-Trzcińskiej w opracowaniu T. Lacha.

Po rozmowie z autorem nastąpi inauguracja „Jazzowych czwartków na winylu”. Oznacza to, że zebrani będą mogli wysłuchać studyjnej płyty analogowej „Astigmatic” Quintetu Krzysztofa Komedy.

Wstęp na dwudniową imprezę jest bezpłatny. Wystarczy jedynie odebrać zaproszenie w siedzibie DOK-u przy ul. Świdnickiej 23, pok. nr 5.

jazz1

Stowarzyszenie

Stowarzyszenie Jazzowy Pegazz powstało niedawno. Jego prezesem został Mateusz Cegiełka, pasjonat i wielbiciel muzyki jazzowej. Miłośnicy jazzu w Dzierżoniowie spotykali się na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku w Zakładowym Domu Kultury Diora przy ul. Świdnickiej, a w latch 80. w klubie Pegaz. Zawiązane Stowarzyszenie nawiązuje do tamtych tradycji, bo Pegazz w nazwie pisany przez dwie literki „z” przypomina o spotkaniach z lat 80.

Stowarzyszenie liczy zaledwie kilku członków, ale chętnie przyjmie w swoje szeregi kolejnych. Podczas imprezy inauguracyjnej będą rozdawane zainteresowanym osobom deklaracje. Ci jednak, którzy zdecydują się dołączyć do miłośników jazzu później będą mogli przyjść po deklarację do DOK-u i w godzinach otwarcia ośrodka odebrać ją od Renaty Łazor, która jest jednocześnie sekretarzem Stowarzyszenia.

Winylowe czwartki

To bardzo ciekawa propozycja. W każdy ostatni czwartek miesiąca Stowarzyszenie wraz z DOK-iem zapraszają do Jazz Cafe Pegaz na spotkanie przy adapterze (adapter został już zakupiony). Każdy, kto dysponuje winylową płytą jazzową może przyjść, przynieść ją i odtworzyć. Koniec ze słuchaniem tylko w zaciszu domowym. Odbiór na sali z osobami tak samo zafascynowanymi jazzem może mieć zupełnie inny wydźwięk.

16 stycznia 2016

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *