Bielawa, Edukacja, Ważne!

Matematyka jest super!

Czy można polubić matematykę? – Oczywiście, że tak! Szczególnie wówczas, kiedy  dzieci w wieku przedszkolnym nawiązują z nią pierwsze kontakty przez zabawę. Marzena Kubera, doświadczona nauczycielka matematyki w bielawskim ZSO, jest autorką licznych publikacji i gier przedmiotowych oraz prowadzi „Logarytmik”, czyli warsztaty matematyczne dla najmłodszych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Matematyka stanowi „piętę Achillesa” wielu uczniów – wystarczy zapoznać się z corocznymi ogólnopolskimi wynikami matur. Dlaczego młodzież nie przepada za matematyką? Ponieważ początki nauki nie wiązały się z zabawą, traktowaną przez dzieci jak matematyczna przygoda. – Uczniowie, zarówno w liceum i gimnazjum, często mieli problemy z matematyką; jako nauczyciel nie zawsze potrafiłam określić ich przyczyny, poznałam je dopiero jako rodzic. Pierwsze pomoce i gry matematyczne opracowałam dla mojego syna, obecnie 8-letniego Oskara.  Przetestowałam na nim wszystkie zabawy, brałam również pod uwagę przykłady i propozycje podawane przez dziecko. Dziś Oskar nie ma żadnych problemów z matematyką – uśmiecha się Marzena Kubera. W efekcie, podczas wprowadzania syna w świat matematyki, powstawały kolejne publikacje mające na celu kształtowanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia, skierowane do rodziców, nauczycieli, terapeutów pracujących z dziećmi. Nie sposób tu wymienić wszystkich stworzonych przez matematyczkę opracowań i pomocy, ale chyba najciekawsze i najbardziej twórcze są domina, czyli  gry strategiczno-losowe. Rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia, rozumowania przez analogię, motywowanie do maksymalnego wysiłku intelektualnego, przyswajania nowych pojęć oraz utrwalania sprawności rachunkowych – to niezaprzeczalnie ich największe walory. Podobnie jak w popularnej grze uczestnicy zabawy dysponują dwudzielnymi kostkami, z których mogą układać różne figury. Ale domino matematyczne „niejedno ma imię”! Najobszerniejsza książka, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zawiera zestaw aż 60 gier dotyczących tematów, z opanowaniem których często wiążą się problemy. Marzena Kubera jest też autorką oddzielnie wydanego „Domina dla opornych” oraz pięciu tematycznych domin obejmujących podstawowe działania. Okazuje się, że poznawanie arytmetyki, geometrii, a nawet ortografii (prawidłowy zapis liczb) może być rozrywką i przyjemnością! Książki, notatniki, puzzle, mozaiki, rozkładane bryły przestrzenne, sudoku magnetyczne, gry planszowe, różnego rodzaju klocki, origami, wierszyki i piosenki, a w przygotowaniu m.in. karty do gry w matematycznego „Piotrusia” – własne publikacje oraz pomoce gromadzone z myślą o młodych użytkownikach, niewątpliwie świadczą o nauczycielskiej pasji.

Jednak to nie wszystko! – Chciałam stworzyć  pracownię dla małych dzieci, aby polubiły matematykę – mówi Marzena Kubera. – Opracowałam program zajęć, zakupiłam dodatkowe pomoce (z atestem), a nawet dywan edukacyjny. Plany udało się zrealizować. W Art. Inkubatorze w Bielawie rozpoczął działalność „Logarytmik”. Niewielkie, 6-osobowe grupy umożliwiają poświęcenie uwagi każdemu dziecku. A dzieci?  Na zajęciach bawią się wspaniale! Porównywanie ilości kropek na skrzydłach biedronek, budowanie wież z klocków, ważenie na „wadze-równowadze”, przesypywanie mąki, aby poznać ułamki, poduszki tematyczne i mnóstwo innych atrakcji, a za każde wykonane zadanie – nagroda: kolorowa naklejka. Godzina mija niepostrzeżenie. – Warsztaty mają na celu rozwijanie zdolności matematycznych już u najmłodszych dzieci, które poprzez zabawę nabywają nowe umiejętności, uczą się samodzielnego myślenia łącząc poszczególne elementy zdobytej wiedzy, szukają nietypowych i efektywnych rozwiązań zadań i problemów – wyjaśnia Marzena Kubera. – Dzieci biorące udział w zajęciach podzielone są na 3 grupy: Kreatywny Smyk (3–5 lat), Kreatywny Maluch (6-8 lat) i Kreatywny Junior (9-10 lat). Program jest oczywiście dostosowany do wieku uczestników. Widząc zaangażowanie i zapał dzieci wykonujących kolejne zadania, pytam, czy lubią matematykę. – Jest super!

Teresa Rodak

18 sierpnia 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *