Aktualności, Dzierżoniów, Ważne!

MOŻESZ POMÓC – MASZ TO W GENACH

MOŻESZ POMÓC – MASZ TO W GENACH to hasło tegorocznego VIII Powiatowego Dnia Dawcy Szpiku organizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 im. Kombatantów RP w Dzierżoniowie.

Akcję, która odbędzie się 5 czerwca 2018 r. organizujemy we współpracy z Fundacją DKMS Polska i Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie. Partnerem jest Urząd Miasta Dzierżoniowa i Stowarzyszenie Pomocy Honorowym Dawcom Krwi przy KPP w Dzierżoniowie.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

Aby umożliwić większy dostęp do rejestrowania się mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego utworzone zostaną 3 punkty rejestracji potencjalnych dawców szpiku:

Zespół Szkół Nr 3, ul. Słowiańska 6 w godz. 10.00 – 18.00

– w Dzierżoniowskim Rynku w godz. 10.00 – 18.00

– w Alei Bajkowych Gwiazd w godz. 12.00 – 20.00

Być może, ktoś zarejestrowany właśnie w tym dniu w czasie VIII Powiatowego Dnia Dawcy będzie zgodnym dawcą  i podaruje choremu szansę na nowe życie.

Podczas VIII Powiatowego Dnia Dawcy wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej do przeprowadzenia badania genetycznego.

 Przy rejestracji wymagany jest dokument  z numerem PESEL. Dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS można zostać dawcą dla chorego zarówno w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Z  poprzednich akcji rejestracji już kilkanaście osób oddało komórki macierzyste lub szpik dla chorych  z całego świata, m.in. USA, Turcji, Wielkiej Brytanii.

W czasie trwania VIII Powiatowego Dnia Dawcy będzie można również oddać krew w ramach honorowego krwiodawstwa  w Zespole Szkół Nr 3 przy ul. Słowiańskiej 6 w Dzierżoniowie.

17 maja 2018

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *