Kultura

Pamiętamy o 90. rocznicy urodzin Zbyszka Cybulskiego

90 lat temu urodził się jeden z największych polskich aktorów – legenda kina Zbigniew Cybulski, absolwent dzierżoniowskiego I LO. 3 listopada na budynku, w którym mieszkał, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Sprawdź, co jeszcze szykujemy z tej okazji.

Postać, którego imię nosi nasze kino, uważana była za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Był absolwentem (1947) gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące) w Dzierżoniowie, współtworzył harcerstwo na naszym terenie.

Po wyjeździe z Dzierżoniowa studiował na PWST w Krakowie. Wyrazistość kreowanych postaci, charakterystyczny ubiór i gra aktorska, a także śmierć przyczyniły się do powstania wokół osoby Cybulskiego pewnej legendy, mitu, nadając mu rangę postaci kultowej w polskim kinie powojennym. Aktor nosił zwykle amerykańską wojskową kurtkę, dżinsy, chlebak oraz charakterystyczne przyciemniane okulary. Jego sposób ubierania się był obiektem podziwu ówczesnej młodzieży.

Zbigniew Cybulski prowadził bardzo intensywny tryb życia. Przemieszczał się po całym kraju jeżdżąc pociągami, do których zazwyczaj wskakiwał w ostatnim momencie. Gdy zginął przez to na dworcu we Wrocławiu 8 stycznia 1967 r., nie dożywszy czterdziestki, był u szczytu kariery. Po „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, szwedzkim filmie „Kochać”, francuskim „Lalka”, a zwłaszcza po „Popiele i diamencie” miał nazwisko światowe. Trafił do encyklopedii Britannica. Słynny amerykański filmoznawca Richard Pen umieścił go w leksykonie aktorów wszech czasów, których trzeba znać.

W Dzierżoniowie o Zbyszku Cybulskim pamiętamy. A żeby go lepiej poznać, zapraszamy 3 listopada na wydarzenia związane z obchodami 90. rocznicy jego urodzin:
– godz. 16.30 – odsłonięcie tablicy na budynku, w którym mieszkał Zbigniew Cybulski, ul. Kościuszki 9,
– godz. 17.00 – spotkanie pn „Zmierzyć się z mitem. Brawurowa    biografia Zbigniewa Cybulskiego w 90. rocznicę urodzin aktora” – prowadzenie Jolanta Maniecka – Kinoteatr „Zbyszek”,
– godz. 18.00- projekcja filmu „Popiół i diament”, reż. Andrzej Wajda – Kinoteatr „Zbyszek”.

Wystawy towarzyszące:

„Zbigniew Cybulski – życie i gra. Opowieść o legendzie polskiego kina” – Muzeum Miejskie Dzierżoniowa.

  • Wernisaż wystawy – 15 listopada o godz. 17.00, ekspozycja czynna do 4 lutego 2018 r.

„Cześć, Starenia – o Zbyszku Cybulskim” – Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie.

  • Ekspozycja czynna od 30 października do 30 listopada 2017 r. i od 4 grudnia do 30 grudnia 2017 r. w filii MPBP, ul. Sikorskiego 2.

źródło: UM Dzierżoniów

26 października 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *