Dzierżoniów, Kultura, Ważne!

Polaków drogi do niepodległości

Konferencja „Polaków drogi do niepodległości” organizowana przez Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, we współpracy z Towarzystwem Miłośników Dzierżoniowa, prezentuje możliwe drogi dążenia do uzyskania autonomii Polski na poziomie regionalnym oraz krajowym.

 

Pierwsza część spotkania, VI Konferencja Regionalistów, poświęcona jest świadomości i poczuciu wolności na poziomie lokalnym. Wykład o sposobach wyrażania regionalnego patriotyzmu oraz przełożenie lokalnych działań na inicjatywy narodowe, zostanie zaprezentowany przez uznanego kulturoznawcę i regionalistę. Przybliży on także postać Aleksandra Patkowskiego, nazywanego ojcem regionalizmu polskiego, oraz jego działalność w okresie kształtowania zrębów państwa polskiego.

Część druga konferencji to panel dyskusyjny, podczas którego przedstawione zostaną dwie wizje rozwoju państwa polskiego: opierającą się na asymilacji narodowej postawę Romana Dmowskiego oraz romantyczną wizję kooperacji wielonarodowościowej Józefa Piłsudskiego. W dyskusji uczestniczyć będą zwolennicy myśli politycznej Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego.

 

9 listopada 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *