Kultura

Robin Cook – Interwencja

InterwencjaMistrz thrillera medycznego postanowił zmierzyć się z tematem religii. Badania DNA w połączeniu z tajemniczym odkryciem archeologicznym dla wielu ludzi mogą się skończyć katastrofą.

InterwencjaMistrz thrillera medycznego postanowił zmierzyć się z tematem religii. Badania DNA w połączeniu z tajemniczym odkryciem archeologicznym dla wielu ludzi mogą się skończyć katastrofą.

Z pozoru wszystko ich dzieli. Shaw Daughtry to hałaśliwy archeolog i ateista. James O’Rourke to natomiast arcybiskup Nowego Jorku, który w niedługim czasie może awansować jeszcze wyżej w hierarchii kościelnej. Przyjaźnią się jednak od czasów studiów i, mimo wielu kłótni, nie potrafią żyć bez tej szczególnej więzi, jaka ich łączy.

Niestety, Shawn dociera do dokumentów świadczących o tym, że wcześni chrześcijanie mogli ukryć na terenie dzisiejszego Watykanu pewną skrzynię z cenną zawartością. Archeolog potajemnie przybywa z nią do Nowego Jorku i zabiera się do badań, które mogą wstrząsnąć fundamentami wiary milionów ludzi na całym świecie. Kiedy dowiaduje się o tym arcybiskup, wieloletnia przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. O’Rourke prosi więc o pomoc „trzeciego muszkietera”, z którym od lat nie mieli kontaktu – Jacka Stapletona.

Ten jest dziś anatomopatologiem i rzadko opuszcza Instytut Medycyny Sądowej. Rozstrzyganie sporu dawnych przyjaciół tak, jak to czynił przez całe lata, wcale nie jest mu w smak. Dziś ma nowe życie. Prowadzi akurat śledztwo: na jego stole ląduje ciało młodej kobiety, która wydawała się całkowicie zdrowa. Wszystko wskazuje na to, że niedługo przed śmiercią korzystała z usług specjalisty od medycyny alternatywnej. Jack rozpoczyna prywatną krucjatę, lecz jego droga i tak przetnie się z drogami dawnych przyjaciół. Wkrótce będzie musiał stanąć przed dramatycznym wyborem.

Robin Cook od lat daje nam to samo – najwyższej jakości thrillery medyczne. Jest to jak najbardziej zaleta, bo każdą jego powieść czyta się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Nawet laicy, którzy dotąd nie wiedzieli, co właściwie dzieje się w kostnicy, odkryją świat medycyny sądowej. Najtrudniejsze badania są tu wyjaśniane w sposób przystępny, a napięcie cały czas rośnie. Przygotujcie się na niesamowitą lekturę, po której być może już nigdy nie sięgniecie po chińskie ziółka!

Robin Cook „Interwencja”, Dom Wydawniczy REBIS.

23 sierpnia 2010

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *