Dzierżoniów

Skończyło się na strachu

Niecodziennie w powiecie dochodzi do sytuacji, gdy przez kilkanaście godzin mieszkańcy nie mogą wejść do swoich domów, a część miasta jest strzeżona i zabezpieczona. Do takiego zdarzenia doszło wczoraj w Dzierżoniowie w wyniku niecodziennego znaleziska, jakim były ukryte pod nawierzchnią mostu niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. 

Przypomnijmy:  8 listopada na moście przy ul. Sienkiewicza w Dzierżoniowie robotnicy znaleźli powojenne niewybuchy. Wezwane na miejsce służby zamknęły ulice w promieniu około 500 metrów, a oddział saperski Wojska Polskiego pracował kilkanaście godzin nad zabezpieczeniem i wywiezieniem materiałów wybuchowych. Łącznie zabezpieczono 200 kilogramów trotylu na głębokości zaledwie jednego metra pod nawierzchnią mostu. W wyniku tego znaleziska Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa powołał sztab kryzysowy. Około południa ewakuowano ze strefy zagrożenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, Przedszkola Niepublicznego nr 6 i Przedszkola Publicznego nr 2, a także mieszkańców. To dla nich w kinie Zbyszek oraz w Hotelu Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowano ciepłe posiłki oraz nocleg. Na szczęście około godziny 21:30 pracujący na miejscu saperzy potwierdzili bezpieczeństwo i Dzierżoniowianie mogli wrócić do swoich domów. Zabezpieczony materiał został przewieziony na wojskowy poligon.

To była naprawdę niebezpieczna i trudna sytuacja. Dzięki pracy wielu osób i instytucji Dzierżoniów od rana funkcjonuje normalnie. Podziękowania i ogromny szacunek dla saperów i służb mundurowych za podjęte działania i bardzo dobrą współpracę. Jest już bezpiecznie i spokojnie. – czytamy na oficjalnym profilu burmistrza Dzierżoniowa. – Odrębne podziękowania składam mieszkańcom objętym wczorajszą ewakuacją. Kiedy rozmawiałem z Państwem, to przyznam, że byłem zdziwiony poziomem wyrozumiałości i opiniami na temat przeprowadzonej ewakuacji i opieki. Trudno nie narzekać w momencie, w którym nagle trzeba opuścić swoje mieszkanie bez wiedzy na jak długo. Ja zamiast tego słyszałem od Państwa „Czy mogę/możemy w czymś pomóc?”. Takie zdarzenia pokazują też ile warty jest codzienny spokój i bezpieczeństwo. Dla mnie to także olbrzymie doświadczenie, zdobyta wiedza. Również możliwość wyciągnięcia cennych wniosków, bo przygotowanie teoretyczne a praktyka, to często dwa światy.

Dzięki zamontowanym na terenie miasta kamerom można zobaczyć jak wyglądała praca saperów.

To nagranie pokazuje m.in. skalę zagrożenia, ale też czym jest prawdziwa odwaga.

Posted by Dariusz Kucharski on Donnerstag, 9. November 2017

Nagranie użyczone z oficjalnego profilu Dariusza Kucharskiego, burmistrza Dzierżoniowa.
9 listopada 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *