Dzierżoniów, Fotogaleria, Ważne!

Spacerkiem po okolicy

W programie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej ważne miejsce zajmują spacery i wycieczki, oferujące nie tylko zwiedzanie, ale i ruch na świeżym powietrzu. Wprawdzie sezon zorganizowanych wędrówek się skończył, ale to nie znaczy, że mamy zaprzestać aktywnie wypoczywać. Indywidualnie możemy powtórzyć przebyte trasy lub odkryć zupełnie nowe.

Wycieczki bliższe i dalsze oferuje wiele organizacji i stowarzyszeń, nie mówiąc o biurach podróży, natomiast na spacery po najbliższej okolicy regularnie od wielu lat zaprasza Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej. Dlaczego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem? – Podczas spacerów uczestnicy poznają miejsca, których wcześniej nie odwiedzali, ich ciekawą historię i kulturę, topografię terenu, zachwycają się krajobrazem i widokami oglądanymi z innej perspektywy, korzystają z pięknej pogody – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Zofia Mirek. – Zamiast samotnie spędzać czas przed telewizorem, wychodzimy z domu, wybieramy się razem na wędrówkę. Chodzenie jest najlepszą  gimnastyką! Ale przed spacerem nie podaję długości trasy, aby nikogo nie zniechęcać, dopiero po jej przejściu podaję długość dystansu. Uczestnicy nie wierzą, że przeszli tyle kilometrów, a równocześnie są dumni i zadowoleni.

Wycieczki najczęściej prowadzi przewodnik sudecki Grażyna Biernat, która na podstawie  kamienia podniesionego na polnej drodze potrafi opowiedzieć o budowie geologicznej terenu, wskazuje obiekty wpisane niejednokrotnie w burzliwą, lecz szerzej nieznaną historię miejsca, zwraca uwagę na unikatowe rośliny i zabytki kultury, a często ma ze sobą książkę, z której odczytuje teksty źródłowe lub literackie. Które ze spacerów uważa za najciekawsze? – Otwarcie sezonu turystycznego spacerem na Ślężę z zejściem przez tajemnicze formacje skalne na jej stokach,  połączone z poszukiwaniem kwitnących wczesną wiosną roślin, było dobrym rozpoczęciem cyklicznych wycieczek. Niepozorne wsie z niezwykle ciekawymi kościołami i krzyżami pojednania (Ratajno, Przystronie, Wilków Wielki) to kolejna niespodzianka dla uczestników spacerów. Na terenie naszego powiatu występują osobliwości geologiczne: rzadkie rodzaje skał, miejsce upadku gościa z kosmosu ( meteorytu), polecam więc Ścieżkę geoturystyczną wiodącą z Piławy Górnej przez Kośmin na Górę Grzybowiec. Dla miłośników dalszych spacerów proponuję piękną, niemęczącą, widokową trasę, która prowadzi od Góry Parkowej w Bielawie, do Myśliszowa, a następnie Owiesna i Piławy Dolnej, przez Wzgórza  Bielawskie oraz łagodnie pofalowane tereny.

A jak oceniają program spacerów ich uczestnicy? – Zafascynowały mnie historie dotyczące codziennego życia ludzi mieszkających tutaj przed II wojną światową. Otrzymaliśmy „lekcje czytania” urbanizacji miast i wsi, gospodarowania zasobami naturalnymi występującymi w okolicy osad. Jestem pod wrażeniem tego, co było i „pod wrażeniem” tego, co zostało po 70-ciu latach (dotyczy dewastacji obiektów) – dzieli się spostrzeżeniami Krystyna Nowak. – Historia Góry Parkowej w Bielawie i opowiadanie o funkcjonującej tam restauracji za czasów niemieckich były bardzo interesujące – uważa Elżbieta Baran. Inne wspaniałe wyprawy i miejsca to: – Poszukiwanie miejsca upadku meteorytu. – Dwa stawy w Bratoszowie z otaczającymi je unikatowymi gatunkami drzew i pięknym widokiem na góry. – Wieża kościelna w Bielawie. – Wędrówka drogą z Ratajna wśród pól kwitnącego rzepaku.

Sezon zakończył się spacerem po Arboretum w Wojsławicach, gdzie wielu uczestników odkryło jesienną urodę ogrodu botanicznego. Jednak koniec sezonu nie oznacza, że powinniśmy zaprzestać indywidualnych wędrówek w okolicach Dzierżoniowa. – Do wielu ciekawych miejsc możemy dotrzeć korzystając z komunikacji miejskiej – zapewniają Grażyna Biernat i Zofia Mirek. A więc w pogodne jesienne i zimowe dni wybierzmy się na  wędrówkę i odnajdujmy kolejne piękne zakątki naszego regionu.

Teresa Rodak

12 listopada 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *