Dzierżoniów, Kultura

Stowarzyszenie Jazzowy Pegaz rozpoczęło działalność (Galeria, Wideo)

Działalność dzierżoniowskiego Stowarzyszenia Jazzowego Pegazz została zainaugurowana mocnym akcentem. Przez dwa dni 27 i 28 stycznia w Dzierżoniowie królowała muzyka Krzysztofa Komedy uznanego za Polski Jazzowy Top Wszech Czasów.

jazz (26)_1585x1050

Jedno z najpoważniejszych pism jazzowych w kraju „Jazz Forum” obchodzi w tym roku swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji ogłosiło ankietę, w wyniku której chciało ustalić, kto zdaniem miłośników jazzu w Polsce jest najlepszym muzykiem i jaka płyta zasługuje na miano Topu Wszech Czasów. Okazało się, że zwyciężył Krzysztof Komeda wraz ze swoją płytą „Astigmatic”. Nie było więc wątpliwości komu poświęcić pierwsze po latach spotkanie jazzowe w Dzierżoniowie. Po latach, bo miasto ma już swoje tradycje w tej dziedzinie. Pierwszy klub jazzowy działał w diorowskim Domu Kultury, a w latach 80. ub. wieku powstał Jazz Klub Pegazz, który siedzibę miał w obecnym Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Ośrodek zakupił dobrej jakości sprzęt, a zebrana 28 stycznia publiczność mogła przekonać się o jego jakości słuchając utworów z płyty „Astigmatic”, którą udostępnił prezes Stowarzyszenia.

jazz (27)_1585x1050

Wysłuchanie tej płyty było nie jedyną atrakcją wieczoru. Najważniejsza była rozmowa z gościem, jakim był Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy, autor książki „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński”, redaktor książki przygotowanej przez swoją matkę Zofię Komedową-Trzcińską „Nietakty. Mój czas. Mój jazz” oraz prezes Stowarzyszenia Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy. Od śmierci muzyka, który dodajmy był także laryngologiem, zarzucił jednak ten zawód na rzecz muzyki, minęło ponad 40 lat, a zainteresowanie jego twórczością nie maleje. – Muzyka Komedy jest grana na całym świecie. Jego płyty dostępne są wszędzie, nawet w Japonii. Powstają coraz to nowe projekty, a także festiwale jego imienia. Znany jest jako postać i twórca w Polsce i w Europie – podkreśla T. Lach. Słuchając muzyki Krzysztofa Komedy, choćby wspaniałej kołysanki z filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” można poczuć ogromny żal, że artysta żył tak krótko i nie miał czasu na stworzenie kolejnych dzieł. Nie ma wątpliwości, że stałby się geniuszem Hollywoodu, bo kochał muzykę filmową. W ciągu dwóch dni, uczestnicy jazzowych spotkań w DOK-u obejrzeli film fabularny Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje” z muzyką Krzysztofa Komedy, film dokumentalny Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk „Komeda, Komeda”, wystawę fotografii udostępnionej przez Tomasza Lacha, zapoznali się z książkami o kompozytorze i wysłuchali sporej dawki muzyki jazzowej.

jazz (28)_1585x1050

Stowarzyszenie zaprasza w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 19.00 do kawiarni Pegaz Jazz Club Caffe na wspólne słuchanie płyt jazzowych. W tych dniach każdy, ktjazz (29)_1585x1050o dysponuje ciekawą płytą winylową i chciałby się nią podzielić może przyjść i w gronie podobnych do niego miłośników jazzu wysłuchać ją i podyskutować na tematy jazzowe.

 

Jeśli natomiast są osoby, które chciałyby stać się członkami Stowarzyszenia, to również mogą zapisać się do niego w owe czwartki lub zgłosić się do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury w godzinach otwarcia, do Renaty Łazor i pobrać deklarację.

30 stycznia 2016

O autorze

admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *