Fotogaleria, Niemcza, Ważne!

Uroczysta Inauguracja Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Niemczy

Kilkadziesiąt osób wzięło 18 czerwca udział w oficjalnej inauguracji XXVIII edycji Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Niemczy. Przewodniczył jej ks. prałat Romuald Brudnowski, który już od ćwierćwiecza jest kapelanem Komitetu Organizacyjnego oraz przez kilka lat pracował w parafiach w Czechach. Przy ołtarzu stanęło pięciu kapłanów, którzy wielokrotnie pracowali w różnych krajach europejskich a nawet w Afryce.

b_800_600_16777215_1___images_2012_Dni_Kultury_Chrześcijańskiej_2017_b7

Tuż po mszy otwarto kolejną stację Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha, który prowadzi z Pragi aż do Gdańska. Pomysłodawcą nowego międzynarodowego szlaku jest Julian Golak, główny organizator Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Za koncepcję merytoryczną odpowiada prof. Konrad Czapliński z Zielonej Góry. W czasie uroczystości otwarcia stacji przemawiał Julian Golak, który określił Świętego Wojciecha jako pierwszego biskupa – uchodźcę. Również prof. Konrad Czapliński podkreślił niezwykłą ważność miasta Niemcza, która obchodzi w 2017 roku Milenium Wielkiej Obrony Niemczy. Przemawiał także Grzegorz Kosowski, burmistrz miasta Niemcza, który podkreślił znaczenie tej uroczystości dla promocji ponad 1000-letniego miasta. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali wszyscy ww. goście oraz Petr Fiala, starosta czeskiego Letohradu, który jest także zainteresowany umiejscowieniem oficjalnej stacji na szlaku św. Wojciecha w swoim mieście. Uroczystość w Rynku zakończyła wspólna modlitwa i poświęcenie tablicy przez księdza proboszcza Tadeusza Pitę.

Trzecia część uroczystej inauguracji XXVIII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyła się w Niemczańskim Ośrodku Kultury, gdzie okolicznościowe wystąpienie miał burmistrz miasta Niemcza, który powitał licznie zgromadzonych uczestników oraz podziękował, że w Niemczy może się odbywać tak ważne międzynarodowe przedsięwzięcie społeczno- kulturalne. Później prof. Rafał Eysymont wygłosił prelekcję o niezwykłej i długiej historii miasta Niemcza. Bardzo ciekawy i niezwykle ciepło odebrany był przez słuchaczy także koncert w wykonaniu Aleksandry Brzuszkiewicz oraz Aurelii Duraj, a także zespołu tanecznego „Joanki” i „Grodzianie”.

W uroczystości wzięli udział znakomici goście, m. in. prof. Jan Burdukiewicz, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. współpracy z zagranicą, Leszek Michalak, burmistrz Żarowa, Małgorzata Greiner, wiceburmistrz Bielawy, prof. Zenon Jasiński z Uniwersytetu Opolskiego, wiceprezes Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego, Jerzy Ziomek, przewodn. Fundacji Polskie Gniazdo, Henryk Koch, przewodniczący stowarzyszenia Civitas Christiana we Wrocławiu, Ewa Glura, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy, Kazimierz Rachowiecki, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, Teresa Bazała prezes Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej, Stanisław Grochociński, prezes PTTK w Ząbkowicach Śląskich i inni.

źródło i foto: Urząd Miasta i Gminy Niemcza

19 czerwca 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *