Aktualności, Dzierżoniów, Kultura, Ważne!

W „Oknie artystycznym”

Okno artystyczne” przy Wydziale Promocji UM to miejsce wystaw prac dzierżoniowskich plastyków, najczęściej nieprofesjonalnych. Obecnie możemy oglądać tu prace Tomasza Kolbera. Autor ukończył pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą ze specjalizacją w zakresie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, pracuje w zawodzie, a sam mówi o sobie: artysta wszechstronny, zajmujący się różnymi rodzajami sztuki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ta różnorodność uprawianych sztuk to:

Tomasz Kolber: Malarstwo artystyczne, szkic, fotografia, poezja, bajka filozoficzna, monografia Franza Kafki, a w przygotowaniu tomiki poezji – w sumie 11.

Zainteresowanie sztuką zaczęło się…

W drugiej klasie liceum. Najpierw była recytacja wierszy, występy podczas uroczystości szkolnych, reprezentowanie Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie na konkursach recytatorskich. Potem przerodziło się to w pasję. Po ukończeniu szkoły wszystko zaczęło się uzewnętrzniać w postaci konkretnych dzieł. Powstał „Dom ze słów” ukazujący wewnętrzne przeżycia Polaków związane z emigracją (ja także przez kilka lat przebywałem poza krajem).

Więc najpierw była literatura. A w „Oknie artystycznym” oglądamy prace plastyczne.

Ta twórczość zrodziła się po ukończeniu liceum, wynikała z fascynacji niektórymi lekturami. Tworzyłem ilustracje do dzieł moich ulubionych poetów francuskich ( Rimbaud, Verlaine, Baudelaire) oraz pisarzy (Kafka, Hemingway, Conrad, Witkacy, Gombrowicz). Jestem samoukiem, nie uczęszczałem na żadne kursy, uczyłem się metodą prób i błędów poprzez analizę dzieł wielkich malarzy, samodzielnie zgłębiałem każdą technikę: pastele, szkice węglem, farby akrylowe i olejne na podobraziach różnej wielkości, a tak właściwie wykorzystuję wszystko, co mi wpadnie w ręce, nawet mazak i długopis. Inspirują mnie sztuki teatralne, wydarzenia kulturalne, niekoniecznie najbardziej znaczące, ale też i te pojawiające się w mediach. Na bieżąco śledzę prace współczesnych artystów, szczególnie Hansa Bellmera i Hansa Rudolfa Gigera. W swojej twórczości nawiązuję do surrealizmu, przetwarzam wizje senne na obrazy nasycone przeżyciami, emocjami dotyczącymi niejednokrotnie rzeczywistości. Ilustrowałem swoją książkę „Przygody Smerdyfiurka, Turlipiórka i Don Kalafiora”, projektowałem okładki zbiorków poezji.

Zatem znów zbliżamy się do literatury.

Tak. Najbliższa jest mi literatura. Ostatnio wydałem tomik poezji „Rozbite lustra”. Uprawiając literaturę opieram się na obserwacji świata i ludzi, analizie przeżyć wewnętrznych. Moja twórczość jest trudna, mimo że piszę prostym, wręcz lapidarnym językiem, ponieważ chcę przede wszystkim pobudzać wyobraźnię odbiorcy, skłaniać go do przetwarzania tekstu.

Planowane jest spotkanie autorskie w bielawskiej bibliotece, kolejna wystawa plastyczna, a gdzie możemy sięgać na bieżąco do twórczości Tomasza Kolbera?

W portalu „Dzierżoniowscy artyści zapraszają”, który utworzył Kazimierz Janeczko. Adres: www.dzierzoniow.art.pl

Dziękuję za rozmowę.

Teresa Rodak

14 września 2018

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *