Dzierżoniów, Kultura, Polecamy

Z teatru w DOK-u do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie

Weronika Krystek – laureatka ogólnopolskich konkursów recytatorskich, aktorka Teatru Kątem w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, która swoją klasę pokazała w monodramie „Dziecko wie”, uzyskała wyróżnienie pierwszego stopnia w 62. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii Teatr Jednego Aktora, a „za chwilę” zdała egzamin na Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widzowie doskonale pamiętają znakomitą kreację sceniczną Weroniki Krystek w monodramie „Dziecko wie” na podstawie tekstu Bronki Nowickiej. Okazało się, że ta trudna rola przyniosła młodziutkiej aktorce także uznanie jury 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Weronika Krystek, która do tej pory dawała się poznać jako świetna recytatorka niejednokrotnie sięgająca po laury, tym razem wystąpiła w kategorii Teatr Jednego Aktora pod nazwą „Sam na scenie”. Po eliminacjach na szczeblu wojewódzkim w Bolesławcu została nominowana do etapu ogólnopolskiego w Słupsku. A tam zdobyła wyróżnienie pierwszego stopnia! – Na etapie ogólnopolskim przedstawiono 17 monodramów. Nie istniały żadne ograniczenia wiekowe –  obok dorosłych osób z dużym doświadczeniem scenicznym występowali licealiści i nawet gimnazjaliści. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie monodramu na dowolny temat, opartego nawet na własnym tekście. Reżyserem przedstawionego przeze mnie spektaklu i twórcą scenariusza jest Grzegorz Stawiak, który pomógł mi przygotować się do roli zarówno w Teatrze Kątem, jak i do kolejnych etapów konkursu. A jakie tematy poruszane były najczęściej w prezentowanych monodramach? – Często wykorzystywano motyw wojny, zesłania na Sybir, ale nie zabrakło też wątków satyrycznych np. była parodia, w której aktor grał rolę – oczywiście nieistniejącego –  syna Jarosława Kaczyńskiego. Udział w konkursie przyniósł wiele nowych doświadczeń: – Warto wspomnieć, że po prezentacjach odbywały się konsultacje z członkami jury: Wiesławem Gerasem (który jest protoplastą monodramów w Polsce) i Januszem Dziarskim. Były celne uwagi, pochwały, ale i krytyka – kto na co zasłużył, to dostał.

Tegoroczną absolwentkę I LO w Dzierżoniowie czekało kolejne wyzwanie – egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. – Studia na Wydziale Aktorstwa były moim marzeniem! Przez 3 lata występowałam w Teatrze Kątem prowadzonym przez Grzegorza Stawiaka; zwieńczeniem pracy było wystawienie monodramu, ale ćwiczyłam też inne teksty i wiersze, które miałam zaprezentować na egzaminie. Egzaminy obejmowały 3 etapy, podczas których należało zaprezentować wybrany wiersz, fragment prozy i monolog, zaśpiewać piosenkę ludową, wykonać zadania aktorskie, drugi etap związany był z ćwiczeniami gimnastycznymi i zadaniami rytmicznymi. Zgodnie z wymaganiami przygotowałam listę tekstów, z których komisja wybrała wiersz Tadeusza Nowaka, fragment prozy Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” (wizerunek Kaśki kontrastującej z moją aparycją i osobowością), monologi z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego i z „Makbeta” Szekspira. Najciekawszym, a zarazem najtrudniejszym zadaniem aktorskim było wygłoszenie monologu Muzy z dramatu Wyspiańskiego tak, jakby mówiła go matka dżihadysty. Do egzaminów przystąpiło ponad tysiąc kandydatów, na Wydział Aktorstwa o specjalnościach: aktorstwa dramatycznego przyjęto – 22 osoby, a wokalno-muzyczny – 8 osób. Na wyniki czekałam przez tydzień; zanim sprawdziłam listę przyjętych, dostałam wiadomość od koleżanki – to był najpiękniejszy telefon w moim życiu!

A w przyszłości: teatr czy film? Weronika Krystek na razie nie ma sprecyzowanych planów. Podczas studiów chce solidnie popracować nad warsztatem aktorskim, zdobyć doświadczenie, szczególnie na zajęciach prowadzonych przez wybitnych wykładowców: – Będzie to dla mnie piękna przygoda. Czy zobaczymy jeszcze młodą aktorkę w Teatrze Kątem? – Nie mogę nic obiecywać, bo nie wiem, co przyniesie los, ale bardzo bym chciała przynajmniej jeszcze raz przedstawić w Dzierżoniowie monodram „Dziecko wie”.

Teresa Rodak

24 lipca 2017

O autorze

natalia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *